Informacja: materiały do pobrania (cenniki, instrukcje, itp.) zostały przeniesione wraz z Twoim kontem do nowej usługi: instalator.ochronadomu.pl.

Zasilanie

Zasilacze

Część urządzęń posiada wbudowane zasilacze, które  obniżają napięcie z 230V na mniejsze I zmieniają ze zmiennego na stałe. Wiele urządzęń wymaga jednak użycia dodatkowego zasilacza, bądź baterii. Najczęścicej stosowanym napięciem zasilania jest stałe 12 V, czyli 12 VDC. Zasilacze można podzielić na zwykłe oraz z podtrzymaniem akumulatorowym. Podtrzymanie zapewnia ciągłość pracy danego urządzenia nawet przy braku zasilania sieciowego 230V. W przypadku zasilaczy buforowych, w zależności od zastosowanego akumulatora, otrzymujemy określony czas podtrzymania.

Baterie

Najcześciej spotykane na rynku to baterie alkaliczne. Rzadziej można spotkać baterie np. litowe, które są droższe, ale cechuje je większa wytrzymałość, zwłaszcza w niskich temperaturach. W temperaturze poniżej zera, baterie litowe mają kilkanaście razy większa wytrzymałość od alkalicznych odpowiedników. Jeśli producenci wymagają zasilania swoich urządzęń bateriami, to podają jakiego typu bateriami maja być one zasilane. Najcześciej spotykane to “paluszki” małe lub duże, alkaliczne baterie o napięciu 1,5V.

Akumulatory

Akumulatory zapewniają działanie urządzęń bez napięcia doprowadzonego z zewnątrz. Różnica względem baterii jest taka, że akumulatory po rozładowaniu, mogą być wielokrotnie ponownie ładowane.  Najcześciej spotykane  w branży teletechnicznej to akumulatory o napięciu 12V DC. Im większa pojemność akumulatora, tym dłuższy czas pracy urządzenia zasilanego.