Informacja: materiały do pobrania (cenniki, instrukcje, itp.) zostały przeniesione wraz z Twoim kontem do nowej usługi: instalator.ochronadomu.pl.

Systemy alarmowe

Alarmy

Systemy alarmowe, profesjonalnie nazywane Systemami Sygnalizacji Włamani i Napadu (SSWiN) lub Systemami Alarmowania Włamania i Napadu  (SAWiN) to zbiór elementów, które mają za zadanie informować o próbie niepożądanego i nieautoryzowanego wtargnięcia do chronionego budynku.

Ich głównym zadaniem jest jak najszybsze wykrycie próby wtargnięcia intruza i przekazanie informacji odpowiedniej osobie lub firmie, która podejmie odpowiednie działania, jak np. wysłanie grupy interwencyjnej do chronionego obiektu.

W skład systemu alarmowego wchodzi wiele elementów, które można podzielić na kilka grup.

Centrala alarmowa

Podstawowym urządzeniem, sercem całego systemu jest centrala. To właśnie to urządzenie komunikuje się z poszczególnymi elementami systemu. Od centrali zależy również jaki system możemy zaprojektować, na ile stref zostanie podzielony, ile urządzeń możemy podłączyć w systemie, czy też decyduje o tym, jaka liczba użytkowników będzie mogła obsługiwać system.

Sterowanie systemem – klawiatury, piloty, urządzenia zbliżeniowe

Kolejnym ważnym elementem systemu jest klawiatura, która umożliwi lokalne sterowanie systemem alarmowym. Klawiatura powinna pozwolić na łatwe i komfortowe korzystanie z systemu. Duża liczba funkcji ukrytych głęboko w menu klawiatury tylko skomplikuje korzystanie z systemu bezpieczeństwa.

Systemem można również sterować przy pomocy pilotów, przycisków czy kart i breloków zbliżeniowych.

Czujki, detektory

Aby system wykrywał próby włamania czy napadu koniecznej jest zastosowanie czujek. Do systemu alarmowego można podłączyć różnego rodzaju czujki.

Do najczęściej wykorzystywanych czujek w systemach alarmowych należą:

  • Czujki ruchu PIR
  • Czujki zbicia szkła
  • Czujki otwarcia – kontaktrony
  • Czujki wibracyjne

Możliwe jest także stosowanie czujek łączonych a więc jednego urządzenia, które jest kombinacją dwóch, jak np. czujka ruchu i zbicia szkła w jednej obudowie, czy tez czujka ruchu z wbudowanym aparatem cyfrowym. Takie urządzenia poza wykryciem ruchu ma możliwość wykonania zdjęcia intruza i przesłania go na telefon komórkowy, na adres email czy do odpowiedniej firmy ochrony.

Zapewnia nam to poza sygnalizacją włamania dodatkową weryfikację zaistniałego zdarzenia.

Ponadto w systemach alarmowych stosuje się tzw. Czujki środowiskowe, a więc urządzenia, które wykryją nie tylko włamanie ale niepożądane zdarzenia jak zalanie, wyciek gazu czy pożar.

Do tego stosuje się odpowiednio:

  • Czujki zalania
  • Czujki wycieku gazu palnego lub czadu
  • Czujki wysokiej temperatury

Poza ochroną wewnątrz obiektu coraz częściej stosuje się  ochronę zewnętrzną. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są zewnętrzne czujki ruchu. Przy dużych obiektach można również zastosować bariery podczerwieni.

Systemy alarmowe można wyposażyć w dodatkowe urządzenia, które znacznie zwiększą ich funkcjonalność. Stosując odpowiednie wyjścia programowalne będziemy mogli przy pomocy systemu alarmowego sterować urządzeniami takimi jak brama wjazdowa, garażowa czy oświetlenie przed domem.

Dystrybucja

Jesteśmy Importerem i dystrybutorem takich producentów jak JABLOTRON  (Republika Czeska)  i LINCE (Włochy). Ponadto w naszej ofercie znajdują się produkty firm:  ROPAM, TELMOR.