Informacja: materiały do pobrania (cenniki, instrukcje, itp.) zostały przeniesione wraz z Twoim kontem do nowej usługi: instalator.ochronadomu.pl.

Elektrozaczepy

Czym jest elektrozaczep

Elektrozaczep  jest to urządzenie elektromagnetyczne służące do blokowania i odblokowania drzwi bądź innego typu przejść. Elektrozaczep to urządzenie elektromagnetyczne czyli działające na prąd elektryczny. Istnieje wiele podziałów elektrozaczepów. Czołowymi producentami są firmy BIRA i SCOT .

Rodzaje elektrozaczepów

Symetryczne - uniwersalna obudowa. Pasują zarówno do drzwi prawych i lewych. Rozstaw śrub mocujących jest znormalizowany a przez to są stosowane do większości płaskowników, kątowników oraz obudów np. słupkowych. Najpopularniejszy typ elektrozaczepów

Niesymetryczne - obudowy takie są przystosowane do montażu na drzwiach prawych lub lewych. Przy wyborze należy na to zwrócić uwagę. Elektrozaczepy asymetryczne posiadają różną odległość od zaczepu do krańców obudowy i  ze względu na swoją budowę posiadają znacznie większe wymiary.

Standardowa szerokość - standardowo elektrozaczepy symetryczne mają ok. 20mm szerokości. Najpopularniejsze na rynku. 

Wąskie - posiadają jedynie około 16 mm szerokości, umożliwiając montaż nawet w bardzo wąskich ościeżnicach, w drzwiach aluminiowych, drewnianych i stalowych. Na rynku zaczęły pojawiać się coraz węższe ościeżnice, zgodne z aktualnymi wymaganiami, modą i estetyką, a efektem są dopasowane do nich mniejsze obudowy elektrozaczepów. Wąski, symetryczny elektrozaczep  będzie odpowiedni do:  ościeżnicy aluminiowej,  ościeżnicy wąskiej drewnianej, kiedy nie ma miejsca na standardowy elektrozaczep lub gdy chcemy zmniejszyć otwór montażowy, zarówno do drzwi z przylgą jak i  bezprzylgowych, do drzwi „prężących” np. o grubszych uszczelkach, drzwi akustycznych, do drzwi stalowych zarówno profilowych jak i płaszczowych , do ościeżnicy, w której elektrozaczep jest umiejscowiony w pewnej odległości od krawędzi ościeżnicy.

Zasilanie napięciem stałym lub zmiennym -  Bardzo popularne stają się urządzenia przystosowane do jednego jak i drugiego zasilania. Zasilając elektrozaczep prądem stałym DC nie usłyszymy charakterystycznego dźwięku brzęczenia. Nazywamy to sygnalizacją akustyczną otwarcia. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku drzwi np. przy ruchliwej ulicy, gdzie poziom hałasu jest znaczny.

Wartość Napięcia - W instalacjach domofonowych i wideodomofonowych znajdziemy najczęściej 12V lub 24V. Na takie właśnie wartości są zbudowane elektrozaczepy. Bywają także elektrozaczepy na inne wartości.

Standardowy zamknięty – elektrozaczep taki jest standardowo zamknięty. Po podaniu napięcia otwiera się. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Prąd jest zużywany tylko w momencie pracy zamka. Najczęściej jest to czas nie przekraczający 10 sekund.

Rewersyjny - elektrozaczep działa odwrotnie w stosunku do standardowego. Normalnie jest otwarty. Jeśli go zasilimy to zamyka się. Wykorzystywany jest przede wszystkim do dróg ewakuacyjnych. W przypadku pożaru lub zagrożenia, kiedy zabraknie prądu drogi ewakuacyjne powinny zostać otwarte. I właśnie w takich przypadkach stosujemy elektrozaczepy rewersyjne.

Z pamięcią - po naciśnięciu przycisku wyjścia zaczep pozostaje otwarty do momentu aż ktoś nie otworzy drzwi. Następnie znów się zamyka. Funkcja bardzo przydatna w domkach jednorodzinnych i gabinetach. Wystarczy wcisnąć przycisk i wypuścić gościa. Ten może spokojnie iść do furtki. Elektrozaczep będzie otwarty aż nie przejdzie przez bramkę.

Z wyłącznikiem - to funkcja głównie sprawdzająca się w czasie awarii. Kiedy potrzebujemy aby elektrozaczep przez jakiś czas nie działał, przełączamy mały suwak w samym elektrozaczepie. Sprawdza się również w czasie dostawy towaru - fizyczny wyłącznik umożliwia stałe otwarcie elektrozaczepu, aż do momentu ponownego przełączenia wyłącznika w stan zwykłej pracy , np. po zakończeniu dostawy.

Z sygnalizacją - elektrozaczep posiada wyprowadzone wyjście do podłączenia sygnalizacji otwarcia. Otwarcie elektrozaczepu można sygnalizować np. lampką.

Przeciwpożarowe - przewidziane do przegród pożarowych ograniczających rozprzestrzenianie się ognia. Muszą posiadać specjalne certyfikaty pozwalające na ich użycie. Są wykonywane z reguły na zamówienie. Cena takich elektrozaczepów jest z reguły dużo wyższa niż zwykłych.

Elementem dodatkowym, ale równie ważnym co elektrozaczep, jest blacha montażowa, która musi być dobierana indywidualnie. Dostępne są blachy krótkie, długie, płaskie, kątowe. Firma BIRA produkuje wiele rodzajów blach montażowych.

Jaki elektrozaczep wybrać?  

To zależy do czego go potrzebujemy. Załóżmy, że chcemy zabezpieczyć furtkę domu jednorodzinnego. Dom znajduje się od furtki około 20 metrów. Możemy wybrać elektrozaczep standardowy z pamięcią. Jeżeli planujemy do drzwi wejściowych w bloku to zalecany jest standardowy z wyłącznikiem. W szatni pracowników z których jest tylko jedno wyjście na zewnątrz, powinniśmy zastosować rewersyjny. Kiedy szukamy elektrozaczepu do istniejącej instalacji należy wcześniej sprawdzić rodzaj podawanego prądu u producenta domofonu lub wideodomofonu. Przykładowo firma VIDOS , w swoim cyfrowym rozwiązaniu VIDOS DUO, w stacjach bramowych posiada wyjścia do zasilania elektrozaczepów niskoprądowych (poniżej 300mA), więc nie jest wymagany dodatkowy zasilacz.

Wszystkie powyżej opisane funkcje posiadają elektrozaczepy takich producentów jak BIRA i SCOT .

Rodzaj elektrozaczepu powinien zostać dobrany przez wykwalifikowanego instalatora.