Informacja: materiały do pobrania (cenniki, instrukcje, itp.) zostały przeniesione wraz z Twoim kontem do nowej usługi: instalator.ochronadomu.pl.

Kamery IP

Kamery IP to urządzenia, które dedykowane są do pracy w sieciach komputerowych z wykorzystaniem protokołu sieciowego TCP/IP. Jest to dokładnie ta sama technologia, której używają sieci komputerowe LAN. Dzięki tej funkcji kamery IP mogą wykorzystywać istniejące infrastruktury sieciowe.  Poprzez internet można uzyskać zdalny dostęp z każdego miejsca na ziemi do naszego rejestratora, czyli do podglądu na żywo, oraz do zapisanych nagrań.

Są coraz częściej stosowane ze względu na jakość obrazu i coraz niższe ceny. Na rynku obecnie są kamery o rozdzielczościach do kilku megapikseli. Na rynku dostępne sa również kamery IP z modułem WiFi oraz z kartami MicroSD umożliwiającymi zapis video. Rozwiązania IP dedykowane są do przemysłu i firm, ale coraz częściej montowane są w domach i mieszkaniach.

Zalety kamer sieciowych IP

Kamery IP posiadają bardzo wydajne przetworniki z megapikselowymi matrycami, co pozwala na uzyskanie obrazu w dużych rozdzielczościach o doskonałej jakości, dużo lepszej od jakości kamer analogowych. Jakość ta pozwala na duże powiększenie obrazu i odczyt jego szczegółów, np. tablic rejestracyjnych, twarzy.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest użycie okablowania w postaci UTP/FTP. Poprzez ten przewód realizowany jest zarówno przesył obrazu jak i zasilanie kamer, o ile zastosujemy switch z PoE albo rejestrator z zasilaniem PoE i kamery z taką funkcją. Rozwiązanie takie ułatwia montaż i zmniejsza jego koszty.

Analityka obrazu

Kamery IP w przeciwieństwie do analogowych mają zaimplementowane oprogramowanie które umożliwia mniej lub bardziej skomplikowana analitykę obrazu. Najprostsza analityka polega na ustawieniu przekroczeń wirtualnie ustalonej linii, przemieszczeń obiektów w wybranym obszarze, wejść i wyjść z danego obszaru. W wybranych modelach kamer można ustawiać kilka linii i kilka obszarów. Kamery IP z wyższej półki posiadają bardziej rozbudowaną analitykę. Możliwy jest odczyt tablic rejestracyjnych, rozpoznawanie twarzy, analiza nasilenia ruchu w obiektach, wykrywanie pozostawionych rzeczy, wykrywanie „plątających” się osób, a w przypadku stosowania kamer obrotowych śledzenia wybranych obiektów. Obecnie na rynku dostępne są także kamery termowizyjne, których analitykę można połączyć z pozostałymi kamerami w systemie.

Rodzaje obudów

Kamery IP dostępne są w różnych obudowach, np. kamery tubowe, kamery kopułkowe. W zależności od potrzeb można wybierać w kamerach stosowanych na zewnątrz i wewnątrz. Na chwilę obecną praktycznie wszystkie modele kamer IP posiadają wbudowane oświetlacze podczerwieni. Dzięki temu kamery doskonale radzą sobie nawet przy słabym świetle, np. w nocy. HIKVISION wprowadził serie kamer które wyjątkowo dobrze radzą sobie w nocy, a dodatkowo w przeciwieństwie do innych kamer, przesyłają kolorowy obraz w nocy.